Od ostatniego zjazdu absolwentów Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach mija 10 lat i dzisiaj stajemy w obliczu kolejnej okrągłej rocznicy 70-lecia powstania szkoły, a zarazem rocznicy nadania jej imienia Powstańców Wielkopolskich. Można śmiało powiedzieć, że już tradycją stało się przy tak znamienitej okazji przygotowywanie kalendarium historii szkoły. Dzięki takim działaniom, podejmowanych przez nauczycieli naszej placówki, możemy utrwalić ważne momenty, zachować wspomnienia, a także budować poczucie ciągłości i spójności kilkudziesięcioletniej historii Szkoły od momentu jej powstania aż do dziś. Świadomość przeszłości jest jednym z warunków świadomego planowania przyszłości, stawiania sobie kolejnych celów i wyzwań oraz tworzenia nowej jakości, dlatego podejmujemy ten trud pielęgnowania pamięci o ludziach i wydarzeniach, które stały się historią tego miejsca i na zawsze zdefiniowały jego wartość.
Część I – obejmuje historię szkoły i stanowi krótki rys sporządzony na podstawie publikacji autorstwa Roberta Dorny: Szkoła na Leśnej 1948 – 1999, 55 lat Szkoły na Leśnej. Kalendarium 1948 – 2003 oraz Okruchy pamięci 1948 – 2008, a także szkolnych kronik.
Część II – stanowi spis wydarzeń składających się na historię placówki z 10 lat jej działalności od roku 2008 do 2018, ujętych w konwencji podobnej do poprzednich kalendariów. W tej części znajdziecie Państwo przegląd kadry, absolwentów oraz najważniejsze informacje z życia szkoły – zarówno historyczne, jak i ciekawostki.
Część III – formułuje koncepcję obecnego zjazdu: połączenia świadomości własnej tradycji i konsekwentnego zmierzania ku nowoczesności. Opisana została w niej praca wychowawcza placówki w zakresie edukacji patriotycznej, związana z osobami Patronów szkoły – Powstańców Wielkopolskich oraz inne nowsze tradycje, które tworzą się w oparciu o bieżące doświadczenia i wyzwania współczesności. Tradycje związane z Patronem opracowane zostały na podstawie książki „Czas pamięci”4. Nowoczesność z kolei definiuje okres rozbudowy szkoły o salę gimnastyczną, kolejne obiekty sportowe takie jak siłownia wewnętrzna i zewnętrzna, bieżnia lekkoatletyczna ze skocznią w dal, utworzenie klas technicznych mechatronicznych, utworzenie oddziałów sportowych Akademii Lecha Poznań, Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego, współpracy z uczelniami i przedsiębiorstwami, które zaowocowały powstaniem nowoczesnych pracowni Samsung Labo i Mecha Labo. Wszystkie te wymienione działania mają ogromny wpływ na to, że szkoła staje się placówką nowoczesną i zmieniającą się zgodnie z potrzebami naszych wychowanków zapewniając im wszystkie możliwości efektywnego i harmonijnego rozwoju.
Na koniec umieszczono zestawienie uczniów wpisanych do Złotej Księgi oraz uczniów, którzy służyli przy sztandarze i tych, którzy działali w Samorządzie Uczniowskim.
Mamy świadomość, iż przy tak ogromnej historii, tworzonej przez niezliczoną ilość dni życia szkolnego i niezliczoną ilość osób – nauczycieli i uczniów, opracowanie może zawierać błędy i przeoczenia, za co z góry przepraszamy.