Ustawienia

Imieniny: Bogumił, Aleksandra, Mirosława
pochmurno
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Konkurs Powstanie Wielkopolskie jakiego nie znacie – zapomniane fakty, cisi bohaterowie

Ocena 0/5

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach zaprasza do wzięcia udziału w konkursie nad którym honorowe patronaty objęli: Wojewoda Wielkopolski, Wielkopolski Kurator Oświaty, Starosta Szamotulski

Tematem konkursu jest Powstanie Wielkopolskie jakiego nie znacie – zapomniane fakty, cisi bohaterowie -  zwyczajni żołnierze, nasi dziadkowie, pradziadkowie walczący na polach powstania, kobiety biorące czynny udział w powstaniu jako sanitariuszki, łączniczki ale również matki, żony, córki czekające na obrońców ojczyzny w domach. Fakty, których nikt nie zna, a są obecne w naszych domach od pokoleń.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowejuczniów szkół ponadpodstawowych.

Cel konkursu:

1. Uczczenie pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zarówno jego bohaterów jak i zwyczajnych uczestników – naszych przodków.
  2. Wzbudzenie zainteresowania uczniów historią Powstania i jego znaczenia wczoraj, dziś i jutro.
  3. Uświadomienie wagi poświęcenia i determinacji w dążeniu do odzyskania Niepodległości Polski. Kształtowanie w młodzieży takich wartości jak wolność i patriotyzm.
  4. Zainteresowanie młodzieży historią własnej rodziny poprzez pobudzenie pasji genealogicznych oraz kształtowanie się świadomości patriotycznej na przykładzie przodków.

Zadanie do wykonania - przygotowanie pracy literackiej

• Kategoria szkoły podstawowe – „Patriotyzm, odwaga, a może …” jakimi wartościami ważnymi dla powstańców wielkopolskich kierowałby się, Twoim zdaniem współczesny młody człowiek. Napisz rozprawkę, w której uzasadnisz, że wymienione przez Ciebie wartości były istotne dla powstańców i są aktualne również dziś.
  • Kategoria szkoły średnie – „Powstanie Wielkopolskie jakiego nie znacie – zapomniane fakty, cisi bohaterowie” napisz opowiadanie inspirowane losami powstańca, jego bliskich, bądź powstańczych wydarzeń, niekoniecznie tych z pierwszych stron książek historycznych.

Zachęcamy do rozważań nad przeszłością i jej wartością w życiu ludzi z początku XX wieku. Maksymalna objętość pracy to 4 strony A4 maszynopisu. Praca konkursowa powinna mieć podtytuł nadany przez autora pracy. Zgłoszona praca literacka musi być pracą własną uczestnika, wcześniej niepublikowaną i niebiorącą udziału w innych konkursach.

Ważne terminy:

1. Ogłoszenie konkursu w dniu 01.02.2024 r.
  2. Zgłoszenia do konkursu – do 15.03.2024 r.
  3. Ogłoszenie wyników – do 25.03.2024 r.
  4. Uroczystość wręczenia nagród w dniu 05.04.2024 r.

Jak dostarczyć prace:

• Prace należy dostarczyć osobiście lub przysłać na adres: Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich, ul. Leśna 17, 64-510 Wronki. (koniecznie z wypełnionym Załącznikiem nr 1)

Pliki do pobrania:

Regulamin i karta zgłoszenia